Máte rádi Minecraft, ale přijde vám příliš snadný? Co zkusit jeho vymazlenější podobu? Vintage Story původně vznikla jako modifikace Minecraftu jménem Vintagecraft. Došlo k takovým úpravám herních mechanik, že se hra čím dál více vzdalovala Minecraftu jako takovému, až si nakonec vysloužila kompletní přeprogramování a vlastní oddělenou existenci. Navíc je jako stvořená pro roleplay hraní.
Realističtější gameplay
Zaboxovat si holou rukou do stromu, abychom si udělali dřevěné nástroje, díky nim nakopeme kámen a hurrá na železo? Ne, tak snadno to ve Vintage story nejde, a nešlo by to ani ve skutečnosti. Začínáme hezky s pazourkem a doslova si ho o druhý pazourek naostříme. A co lepší nástroje? Tak hezky postupně – z doby kamenné přejdeme nejdříve na měď a její slitiny, pak až na železo, popřípadě ocel. Na to už ale potřebujete speciální pece a koks. Je to proces na dny, nikoliv otázka pár minut. Kousky mědi si tavíme v kelímku na ohni, než je vylejeme do forem, pokrmy vaříme v hrnci, chleba pečeme v předehřáté peci a jídlo skladujeme v hliněných dózách zalepených voskem nebo tukem, aby jídla v nich déle vydržela. To všechno je potřeba vymodelovat z jílu pixel po pixelu a následně vypálit v jámách udusaných trávou a klacky, jako za starých dobrých časů.
Životní cyklus a propojení s přírodou
Farmaření ovlivňuje střídání ročního období, venkovní teploty, kvalita půdy se správným množstvím klíčových živin a vydatná zálivka. Kovář buší kladivem do rozpáleného ingotu a tvaruje hlavu sekery pixel po pixelu (minihra). Kůže se několikrát máčí v různých roztocích, suší a škrábou. Zvířata mají své cykly rozmnožování a krávy dávají mléko jen, když mají telata. Větrné mlýny pomáhají rozemlít mouku, ale také pohánět některá další zařízení, takže je možné některé ruční procesy časem automatizovat. Všechno ale sami zvládnete jen těžko, proto je fajn na to nebýt sám. Svůj postup ve hře můžete společně zapít nějakou tou dobrou kořalkou. Jen pozor, ať to nepřeženete a trefíte domů…
Vymodelujte si cokoliv!
Jak jsem již vylíčila, tak hra Vintage Story nabízí mnoho složitých mechanik, které přímo podporují hraní rolí a společné budování vesnice kostku po kostce. Díky možnosti editace bloků si můžete vymodelovat vlastní dekorace. To funguje tak, že položíte kostku, vezmete si kladivo, majzlík a tesáte jednotlivé pixely – můžete je odebírat, ale také přidávat jiné barvy a typy bloků. Chybí vám ve hře točité schodiště nebo fešný trpaslík na zahrádku? Není problém, vše si můžete vyrobit!
Sluníčkový svět? Ani náhodou!
A co nepřátelé? Děsiví tuláci vylézají z trhlin a jsou neodbytní. Hra má prvky podobné lovecraftovskému hororu. Časové bouře způsobují pokroucení časoprostorové reality a silnější monstra se zjevují všude i ve vašem domě. V podzemí můžete najít dungeony s poklady, ale také tam potkáte i silnější nestvůry.
Hra se stále vylepšuje o nové prvky
Nová verze hry, která vyjde v dohledné době, do hry přidá možnost stavět lodě, jezdit na mountovi (vč. přepravy itemů). Do generace světa se přidají bohatší podmořské světy a spoustu dalších věcí. Současně s tím existuje mnoho módů pro rozšíření herních zážitků a podporující roleplay, třeba o možnost mít vlastní funkční obchod. Tak co říkáte? Stojí tahle hra za průzkum a založení RP serveru?
FAQ:
▶️Má hra voice chat?
K samotnému roleplay hraní se hodí i mít možnost na hráče ve hře přímo mluvit. Vintage Story sice tuto funkci momentálně nemá, ale za to má funkční modifikaci, která podporuje voice chat a to jak kontinuální přenos, tak push-to-talk systém.
▶️Kolik hra stojí a kde se koupí?
Hra má vlastní launcher a kupuje se na vintagestory.at za 18€/21$.
▶️Streamuje někdo tuhle hru?
Aktuálně se Vintage Story věnuje především DejFidOFF, který také provozuje stránky vintagestory.cz a s nimi i servery, a to včetně vlastního vytvořeného Skyblocku ve Vintage Story (btw. úplně prvního na světě). Z osobní zkušenosti mohu jeho server Tábor survival jen doporučit – je vymazlený (užitečné módy, přívětivé nastavení), pěkně se o něj stará, má tam fajn komunitu hráčů. Není to ale roleplay server, spíš klasický survival, což ale nebrání si tam s pár přáteli zajít vybudovat nějakou tu RP vesnici.
Co se týče velkých známých streamerů, tak kupříkladu Sterakdary natočil let’s play sérii z Vintage Story, při které si hru zamiloval. Podle Bejka je zase Vintage Story takovým Minecraftem pro dospělé.